Çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Öğretmek

Çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Öğretmek

Milli bayramlar, çocukların bireysel ve toplumsal paylaşımı, birlik-beraberlik duygusunu yaşamaları için uygun bir zaman ve fırsattır. 

Çocukluğumda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için sınıf içinde ve okulda hazırlıklar yapar, öğretmenimin hazırladığı etkinliklerde yer almak için çalışırdım; sınıf süslemeleri yapar, şiir ezberler, tiyatro, dans, müzik gösterileri için çalışırdık.. O zamanlar bunları yaparken nasıl heyecanlandığımı hatırlıyorum, coşkulu ve heyecanlı olmama rağmen Cumhuriyet Bayramının pek fazla anlamını bilmediğimi de hatırlıyorum aynı zamanda. Büyüdükçe ne anlama geldiğini ve önemini daha iyi anlamaya başladım. Ve çocuklarımıza dini ve milli bayramları sadece kutlamak değil anlatmak gerektiğinin farkına vardım. 

Çocuklarımıza milli ve insani değerlerimizi aktarmak için bayramlar önemli semboller ve fırsatlardır. Ebeveynler bunu, çocuklarının yaş gruplarını, gelişim dönemlerini dikkate alarak yapmalıdır. Çocuklarımız, hikayeler ve deneyimlerle öğrenir bu nedenle onlara Cumhuriyet Bayramını tarihimizde ki hikayelerden yararlanarak anlatabilir, eski ritüelleri gerçekleştirerek deneyimlenmesini sağlayabilirsiniz. Hikayeleri anlatırken kendi hissettiğiniz duyguları onlarla paylaşmanız, eski ritüelleri evde uygulamanız, anlatmanız değerlerimizi anlatmak için önemlidir. 

Çocuklarımız ile Cumhuriyet Bayramı hakkında sohbet etmeye çalışın. Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kavramları anlatmak için önce kavramları ona sorup yanıtlarını aldıktan sonra kendi açıklamalarınızı paylaşabilirsiniz. Cumhuriyetten önce ve sonra nasıl yönetildiğimiz ile ilgili görseller gösterebilirsiniz. Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıyor musun? Sorusunu yöneltip cevaplarını aldıktan sonra, Cumhuriyet’in kurucusu olduğunu açıklayıp, Cumhuriyet’in nasıl ilan edildiği, ilk cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapıldığını anlatabilirsiniz. Çocuğunuzla olan sohbetinizi ona Cumhurbaşkanı olsaydın çocukların iyi yetiştirilmesi için neler yapardın ? Sorusu ile bitirip düşünmeye teşvik edebilirsiniz. 

Milli bayramlar, çocukların bireysel ve toplumsal paylaşımı, birlik-beraberlik duygusunu yaşamaları için uygun bir zaman ve fırsattır. 

Aile Danışmanı
İlayda ÖZDEMİR

Beni ne zaman görmek isterseniz aynaya bakın. Siz Türk çocukları benim bir parçamsınız ve bende sizin - Mustafa Kemal ATATÜRK

Çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Öğretmek

Milli bayramlar, çocukların bireysel ve toplumsal

Detay

ÇOCUKLARI ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DİSİPLİNE SOKMAK

Disiplin kelimesi Latince’den gelmiştir ve ‘’öğret

Detay

ÇOCUKLARDA OYUNUN ÖNEMİ

Çocuklar, duygularını yetişkinler gibi anlamlandır

Detay

En Minik Doktorlar , En Becerikli Aşçılar , Yardım Sever İnşaatçılar ,

En Minik Doktorlar , En Becerikli Aşçılar , Yardım

Detay

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN...

Öyle ki Fedakarlık , Sevgi , Saygı , Şefkat , Mutl

Detay